Röportajlar

Kitap Bastırmak İsteyenlere İki İş Günü İçerisinde Geri Dönüş Yapıyorlar

Yine dost yayınevimiz İkinci Adam Yayınları’ndayız ve bir kitap yazdığımızda kitabınızı yayınlatmanız için neler yapmamız gerektiği ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuyoruz.

İlk sorumuz şu; kitap basımı için dosyamızı size gönderdiğimizde ne kadar süre içerisinde geri dönüş yapılıyor yayıneviniz tarafından?

Kitap çıkarmak için yayınevimize başvuru yaptığınızda başvurunuz en geç iki iş günü içerisinde yanıtlanıyor. Kitabınızın baskıya uygun olup olmadığı konusunda, kitap bastırmak için izleyeceğiniz yol hakkında kapsamlı bir bilgi veriliyor size ilk olarak.

Kitap çıkarmak için diyelim ki sizinle anlaştık, kitabımız ne kadar sürede basılıyor?

Bu tamamen kitabınızın özelliklerine göre değişen bir durum. İyi yazılmış, düzgün bir dil kullanılmış, kelime hataları, anlam bozuklukları olmayan kitapları çok kısa süre içerisinde yayınlarken, bozuk bir dille yazılmış kitapların yayınlanma süreci editörlük çalışmasına bağlı olarak zaman zaman uzayabiliyor.

Kitap basımı için başvuru yapmadan önce kitabımızı bir kez daha gözden geçirmemizde fayda var bu durumda.

Elbette ki, bize düzgün dille yazılmış bir kitap teslim ederseniz, işimizi kolaylaştırmış olursunuz ve bu da kitabınızın çok daha kısa bir sürede yayınlanmasını sağlar.

Kitap bastırmak için daha çok ne tür dosyalar geliyor size?

Daha çok roman, öykü, şiir ve kişisel gelişim kitapları yayınlıyoruz. Bunun yanında akademik kitaplar, tez çalışmaları, soru bankası gibi kitaplar da yayınlayabiliyoruz. Çocuk kitapları da şu anda oldukça revaçta diyebilirim.

Kitap bastırmak için başvurduğumuzda kitabın renkli olması, boyutunun farklı olması maliyetleri değiştiriyor mu?

Boyut farkı, kitabın renkli olması, kitap bastırmak isteyenlerin daha yüksek ücretler ödemesine sebep olur. Genelde çocuk kitaplarında hem boyut farkı olması, hem de renkli baskı olması sebebiyle çocuk kitaplarının baskı maliyeti diğer kitaplara oranla biraz daha yüksek oluyor.  

Röportaj : Sarp Karan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu