Röportajlar

Kitap Yayınlama Süreci

Kitap yayınlama süreci hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla kişisel yayıncılık alanında özellikle son dönemlerde çok konuşulan, yeni yazarlar keşfetme konusunda adından söz ettiren İkinci Adam Yayınları ile kısa bir röportaj gerçekleştireceğiz.

Pandemi döneminde insanların eve kapanmaları ile birlikte çok sayıda insan kitap yazmaya başladı ve pek tabii ki kitap yazan hemen herkes de yazdığı kitabı yayınlatabileceği yayınevi arayışına girdi. İlk kez kitap yayınlatmak isteyen yazarların  çok yakından takip ettikleri İkinci Adam Yayınevi ile röportaj serisine devam ediyoruz.

Genel yayın yönetmeniniz Başak Ergün’ün yayınevinizdeki 11. Yılı olduğunu öğrendik. Yine tasarımcınız Merve Ökten’in iki üniversitenin de grafik tasarım bölümünü birincilikle bitirdiğini biliyoruz. Ama tüm bunların ötesinde sormak istediğim soru şu; kitap yayını için sizi tercih eden özellikle genç ve yaratıcı bir kitle var, yeni neslin, özellikle genç ve yaratıcı kitlelerin ilk tercihi her zaman siz oluyorsunuz, bunun nedenlerini öğrenebilir miyim?

Marka değeri sürekli artan bir yayıneviyiz. Gençler daha araştırmacı ve seçici oluyorlar, daha mantıklı tercihler yapıyorlar. Küçük bir araştırma yaptıklarında İkinci Adam Yayınları ile diğer yayınevleri ile arasındaki farkı hemen fark ediyorlar ve  kitap yayınlamak için diğer yayınevleri çok çok uygun bütçeler, neredeyse zararına olacak şekilde bütçeler çıkarmalarına rağmen yine de yayınevimizi tercih ediyorlar.

Neden peki, kitap basımı için neden İkinci Adam Yayınları?

Yayıncılık asla kolay bir iş değil çünkü, bunu bilen, yayıncılık hakkında az çok bilgisi olan kişiler özellikle bizi tercih ediyorlar. Bu kişiler, kitabını yayınlatmak isteyen insanlara uygun bütçe teklifi sunan yayınevlerinin bu işi hakkıyla yapamayacaklarının çok net bir biçimde farkındalar ve bu tuzağa genel olarak düşmüyorlar. 

Z kuşağının çok ilgisini çekiyorsunuz…

Bize gelen Z kuşağı dediğimiz yazar adayları kitap basımı ile ilgili süreci kolaylıkla idrak edebiliyorlar ve kitap basımı, kitap yayını sürecinde karşılarına çıkabilecek sorunlarla çok daha kolay mücadele edebiliyorlar. Bu mücadeleyi verirken yanlarında güvenilir, becerisi yüksek bir yayınevi olmasını istedikleri için de İkinci Adam Yayınları’nı tercih ediyorlar. Çünkü iş kitap basımı ile bitmiyor, yazarlar emeklerini teslim ettikleri yayınevine güvenebilmeyi ve yıllar boyunca destek almayı tercih ediyor. 

Kitap yayınlama sürecinden sonraki hizmetlerin de önemli olduğunu söylüyorsunuz.

Elbette. Kitap basımı ile iş bitmiyor. Dağıtım, satış, depolama. 10 yıl boyunca depolama, dağıtım ve satış desteği veren tek yayıneviyiz sektörde. Bugün 5-6 yıl önce basılmış kitapların hiçbir ücret talep etmeden dağıtımını ve satışını gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Kitap bastırmak için ödeme yaparken sözleşmelerdeki gizli maddelerle yazarları borçlandıran zor duruma düşüren yayınevleri olduğunu da biliyoruz. Bunlar için ne söylemek istersiniz?

Kitap yayını için yayınevlerine ödeme yapan yazar adayları sonrasında yayınevinin kendilerinden ek ücret talep etmeyeceklerine emin olmalılar. Biz mesela 10 yıl boyunca dağıtım ve satış garantisi sunuyoruz. 10 yıl boyunca depolama için hiçbir ücret talep etmeyeceğimizi bildiriyoruz. Bazı yayınevleri depolama adı altında yazarlardan ek ücretler talep ediyorlar. Yazarlar yayınevlerine kitap basımı için ödeme yaparlarken depolama ücretini hesaba katmadıkları için uygun fiyatla kitap basımını gerçekleştirdiklerini zannediyorlar. Oysa depolama ücretini işin içine kattıklarında fahiş bir fiyatla karşı karşıya kalıyorlar. Kitap basımı için araştırma yapan yazarların kitap basımı hesabıyla birlikte ilerde ödeyecekleri depolama gibi ücretleri de hesaplamaları gerekiyor. Aksi takdirde bir yıl sonra kitap basımı için yayınevi ile anlaşan yazara “ya kitaplarını al ya da depolama ücretini öde” gibi, kırk satır mı kırk katır mı dercesine büyük bir zorluk çıkartılıyor ve yazarlar bu aşamada gerçekten büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. 

Röportaj : Sarp Karan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu