Röportajlar

Kitap Yayınlatmak Artık Hiç de Zor Değil

Kitap yayınlatmak isteyenler neler yapmalı, yayınevine nasıl başvurmalılar? Kitap yayınlama süreci ile ilgili araştırmalarımıza devam ediyoruz.

İlk sorumuz şu;

Kitabımızı yayınlamak amacıyla dosyamızı İkinci Adam Yayınları’na ulaştırdığımızda kaç gün içerisinde kitabımızı yayınlayıp yayınlamayacağınız konusunda bize bilgi veriyorsunuz?

Herhangi bir yazar yayınevimize kitap çıkarmak için başvuru yaptığında, kendisine bir iki iş günü içerisinde yayınevimizin genel yayın yönetmeni tarafından mutlaka geri dönüş yapılıyor. Genel yayın yönetmenimiz kitap yayınlatmak için başvuru yapan yazar adaylarını süreç ile ilgili konularda detaylı bir şekilde bilgilendiriyor. 

Kitap yayınlamak için sizinle nasıl görüşme sağlayabiliriz?

Randevu alarak yayınevimize görüşmeye gelebilirsiniz. İstanbul dışında oturuyorsanız çalışmanızı mail atabilirsiniz. WhatsApp hattımıza bize ulaşarak merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz, hatta tüm süreci WhatsApp üzerinden de devam ettirip tamamlayabilirsiniz.

En İyi İle Çalışmaya Hazır mısınız, diye bir sloganınız var, gerçekten de kitap yayınlatmak isteyenleri bu sektörde çok iyi yerlere getirebilen bir yayınevisiniz, nedir sizin sırrınız? 

İşinde en iyi olanlarla ve işini çok seven insanlarla çalışıyoruz, aslında tek sırrımız bu. 

Bildiğimiz kadarıyla 11 farklı editörle çalışıyorsunuz. Kitap çıkarmak isteyenlerle editörleriniz direkt görüşme sağlıyorlar mı?

Yazarın özel bir talebi olmadığı sürece tüm çalışmalarımız mail yolu ile ilerliyor. Mail yoluyla ilerlemek süreci oldukça hızlandırdığı için ve tüm süreci takip edebilmemiz sebebiyle bu şekilde çalışmayı daha sağlıklı buluyoruz.

Kitap yayınlatmak için ne kadarlık bir bütçe ayırmamız gerekiyor?

Kitap yayınlamak için çeşitli yayın paketlerimiz bulunuyor. Her yazarın bütçesine göre hareket alanı sağlayabiliyoruz. 

Ücretsiz kitap yayınlatmak için de size başvuru yapabiliyor muyuz?

Ücretsiz kitap yayınlatmak diye bir şey yok. Bunu bazı yayınevleri yazarları kendi yayınevlerine çekmek amacıyla slogan olarak kullanıyorlar fakat başvuru yaptıklarında yazarlara farklı çalışmalar için bütçe çıkarılıyor. Baskı için para alınmıyor fakat, sayfa tasarımı için, editörlük için, kapak tasarımı için alınıyor. Anlayacağınız sonuçta kitap yayınlatmak için yayınevlerine başvuru yapan yazarlar bir ödeme yapmak durumundadırlar. 

Röportaj: Sarp Karan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu