Röportajlar

Kitap Yazanlar Bizi Takip Etmeye Devam Etsinler

Yazmak, özellikle son dönemlerde gençler arasında oldukça revaçta olan bir durum. Roman, öykü, şiir, kişisel gelişim kitapları ve anı roman tarzında kitapların yanı sıra tezlerini yayınlamak isteyenler, akademik eserlerle adından bahsettirenler günden güne hızla artıyor.

Biz de kitap çıkarmak isteyen yazar adayları için küçük bir araştırma yaptık ve gerçekleştirdiği projelerle birlikte hızla büyüyen, sektörün lideri konumunda olan İkinci Adam Yayınları’nın kapısını çaldık.

İçeriye girdiğimizde ilk izlenimimiz gerçekten güzel bir ortamda çalışıyor olmaları, tam bir modern yayınevi havası yaratmış oldukları oluyor. İkinci Adam Yayınları’nın sade fakat oldukça çekici bir çalışma alanı bulunuyor. Deniz manzarası olan, Kadıköy’ün en işlek caddelerinden birinde yer alan yayınevi ile kitap çıkarmak isteyenler için muhteşem bilgiler içeren kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Ve kendilerini çok sevdiğimiz için, samimi ve sıcak sohbetleri sebebiyle belli aralıklarla yeni röportajlar gerçekleştirmeye karar verdik.

Google amcaya kitap çıkarmak dediğimizde karşımıza ilk siz çıktınız? İkinci Adam Yayınları’nı bize biraz anlatır mısınız?

2009 yılından itibaren yalnızca bu işi yapıyoruz. Aybige Yayınları adlı bir yayınevimiz daha bulunuyor. İkinci Adam Yayınları adlı bir matbaamız, İkinci Adam Kültür adlı bir cafemiz, Gazeteonsekiz adında bir gazetemiz, Edebiyat Habercisi adlı bir dergimiz ve İkinci Adam Dükkân adında bir mağazamız bulunuyor.

Bizim de kitap çıkarmak için Google üzerinden araştırma yaparken özellikle İkinci Adam Yayınları olarak siz dikkatimizi çektiniz, diğer yayınevlerinden çok daha aktif, çok daha yaratıcı bir görüntünüz vardı, deyim yerindeyse çeşitli yayınevleri arasında adeta elmas gibi parlıyordunuz. Nedir sizin sırrınız? 19. yılınızda olduğunuzu öğrendik, 19. yılınızda iken hâlâ nasıl bu kadar heyecan verici olmayı başarabiliyorsunuz? 

Bir düzeltme yapalım hemen, 19 yıldır yayıncılık dünyasının içerisindeyiz, İkinci Adam Yayınları kurulalı ise 12 yıl oldu.   

Sorumuzu düzeltelim o hâlde 12 yıl sonra hâlâ bu kadar başarılı olmanızın, heyecan verici olmanızın, bu denli renkli, dikkat çeken bir yayınevi olmanızın sebepleri nelerdir?

Sırrımız şu; işimizi severek yapıyoruz, kendini geliştirmeye açık, yaratıcı ve çalışkan, disiplinli insanları kadromuzda tutuyoruz. İşinde iyi olan insanlarla çalıştığınızda zaten ister istemez bir fark yaratıyorsunuz. Bizim yayınevimizde bıkkın, küskün, heyecanını kaybetmiş bir çalışana asla rastlayamazsınız.

Genel Yayın yönetmeniniz Başak Ergün, 11 yıldır yayınevinizde çalışıyormuş, başarınızın sırrı biraz da istikrar olsa gerek.

İyi olan kalır, kötü olan elenir, iş dünyasında başarılı olan tüm firmalar için geçerli olan değişmez bir formüldür bu. Vasat çalışanlara tahammül edenler bedelini büyüyemeyerek, küçülerek hatta iflas ederek öderler. İlk aşamada her çalışanda yüzde yüz doğru tahmin yürütemiyorsunuz, elbette ki deneye yanıla ancak doğru insanları bulabiliyorsunuz. Fakat gerçek şu ki, iyi çalışanlar bulmak için biraz da şanslı olmanız gerekiyor. Bize bugüne dek önemli katkılar sağlayan çalışanlar olduğu gibi, hiçbir faydası olmayan hatta bizi aşağı çeken çalışanlarımız da oldu. Bunların hepsi bize büyük tecrübeler kazandırdı. Hata yapan iyi niyetle çalışan biri zamanla kendisini geliştirip faydalı olur, böyle birine kendisini geliştirmesi için zaman tanınabilir, fakat kötü niyetli olan, isteksiz olan, diğer çalışma arkadaşlarının verimli çalışmasını engelleyen bir çalışana asla tek bir gün bile tahammül etmemelisiniz. 

Kitap basımı için size başvuranlar nasıl bir süreçten geçiyorlar, ben mesela kitabımı yayınlamak istesem yazmış olduğum kitabı size nasıl ulaştırabilirim?  

Bize başvurularınızı telefon açarak, whattsApp üzerinden bize ulaşarak, mail atarak, kitabınızı kargoyla göndererek, sitemiz üzerinden başvuru formumuzu doldurarak ve bize arayıp randevu alarak, yüz yüze görüşerek ulaştırabilirsiniz, kitap yayınlamak isteyen yazar adaylarımızla tüm görüşmeleri sektörün en deneyimli ve bilgili kişilerinden biri olan genel yayın yönetmenimiz Başak Ergün gerçekleştiriyor. Ve kitap çıkarmak isteyen herkesi hemen her konuda en ince detaylarına kadar bilgilendiriyor, merak ettikleri her soruyu yanıtlıyor.

Kitap çıkarmak için size başvurmak istediğimizde ilk olarak neye bakıyorsunuz? Kitap çıkarmak için ne kadarlık bir maliyet altına giriyoruz? Ve yine kitap çıkarmak için öyle sanıyoruz ki, herkese uygun farklı yayın paketleriniz var, kitap çıkarmak isteyenleri yayın paketleriniz ile ilgili de bilgilendirebilir misiniz?

Kitap çıkarmak isteyenleri direkt olarak genel yayın yönetmenimiz Başak Ergün ile görüştürüyoruz. Yazarlarımız kitap çıkarmak için başvuru yaparlarken genelde zaten sitemizi inceliyorlar ve bir yayın paketini seçmiş olarak bize başvuruyorlar. Tercih yapmakta zorlanan yazarlarımıza ise Başak Hanım destek veriyor, yazarlarımızla birebir görüşmelerde bulunarak kendilerine göre en doğru olan yayın paketini seçmelerinde yardımcı olabiliyor. 

Kitap çıkarmak isteyen yazarlarınızın en çok tercih ettikleri yayın paketiniz hangisi?

Genelde bütçesi uygun olan yazar adaylarımız ve çevresi geniş olan yazar adaylarımız kitap çıkarmak için yayınevimize başvurduklarında Tam Profesyonel Kitap Basımı’nı tercih ediyorlar.  Talebe Göre Kitap Basımı ve Telifli Kitap Basımı da oldukça fazla talep gören yayın paketlerimizden.

Kitap çıkartmak için size başvuran yazarlar arasında en başarılı olan isimler kimler?

 Aytuğ Akdoğan kitap çıkarmak için bize başvurup süreci yaşayan yazarlar arasında çok kısa bir süre içerisinde âdeta bir efsane hâline geldi. Epsilon, Destek gibi Türkiye’nin en büyük yayınevlerinde kitap çıkarmak her yazarın hayalidir ve Aytuğ Akdoğan yayınevimizde kitap yayını gerçekleştirdikten hemen sonra, hızla bunu gerçekleştirdi. Yine Melodi Baç da kısa süre içerisinde tüm Türkiye’de tanınır hâle geldi. Çiler Çelikler çocuk kitaplarında aranan bir yazara dönüştü. Hayvanlardan Çocuklara Mektuplar kitabı ile çocukların gönlünde âdeta taht kurdu ve o da yayınevimizde yayınladığı 15. kitabın ardından Altın Kitaplar’a transfer oldu. Edip Polat, Burak Ballı, Zafer Mert Çalışır gibi daha birçok yazarımız da çok çok başarılı olup tanınan yazarlar hâline dönüştüler.

Bu kısa röportaj için teşekkür ederiz. Sizinle belli aralıklarla röportajlar gerçekleştirmek ve kitap çıkarmak ile ilgili her konuda yazar adaylarını bilgilendirmek isteriz. 

 Tabii ki, merak ettiğiniz her şeyi ne zaman isterseniz sorabilirsiniz.

Röportaj : Sarp Karan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu