Röportajlar

Kitap Yazmak ve Yazarlık

Kitap yazmak ve bu kitabı yayınlamak artık birçok insanın hayali. Bu hayali gerçekleştirmek de aslında çok kolay. İkinci Adam Yayınları oluşturduğu yayın paketleri ile her yazara, her bütçeye hitap ediyor. 

Kitap yazmak ve yazdığımız bu kitabı yayınlamak için ne yapmak gerekiyor, bizi bu konuda biraz bilgilendirseniz?

Kitap yazmak için insanların hayal güçlerini kullanmaları gerekiyor, kitap yazmak için insanların bu işe belli bir zaman ayırmaları gerekiyor, kitap yayınlayıp yazar kimliği ile anılmak için insanların çoğu kez kendilerini bu mesleğe adamaları gerekiyor. Kitap yazmak bazılarının bir yılını alıyor, bazılarının bir ayını alıyor. 

Kitap yazmak, her kitap yazana yazar kimliği kazandırabiliyor mu? 

Kitap yazmak, kitabının yayınlanması kişiyi yazar yapar mı?  Bu çok sık sorulan ve farklı cevapları olan bir soru. Bir insan kendisini yazar olarak görüyorsa, yazabiliyorsa, bir okur kitlesi oluşmuşsa, kendisini bu işe adamışsa pek tabii ki yazar olarak anılabilir. Kişilerin yazar olup olmadığına biraz kendileri, biraz da toplum karar verir. Bir şiir kitabı yazdığınızda belli bir okur kitleniz oluşmuşsa elbette ki şair kimliği ile anılırsınız. 

Kitap yazmak için en uygun ortam neresidir?

Kimisi için çalışma odasıdır, kimisi için salondaki koltuktur, kimisi için sık gittiği bir kafedir, kimisi sahil kenarında bir banka oturarak yazar. Evin içerisinde olmak, sessiz bir ortam genelde yazarların daha çok tercih ettikleri ortamlardır. Mesela Balzac’ın evin her tarafında yazdığı, tuvaletteyken bile yazmaya devam ettiği bilinir. Herkes için değişir bu durum. Kitap yazmak yüksek bir konsantre gerektirir, nerede daha iyi konsantre olabiliyorsanız orada çalışabilirsiniz.

Nasıl kitap yazmaları gerektiğini size soranlar oluyor mu?

Bizi daha çok kitabını tamamlamış olan kitabını yayınlamak isteyen kişiler arıyor. Nasıl kitap yazabilirim diye arayanlar da arada bir karşımıza çıkıyor fakat kitap yazmak ile ilgili insanlara söyleyebileceğimiz çok da fazla bir şey bulunmuyor. Kitap yazarken herkesin tarzının farklı olduğunu, herkesin kendisine göre bir yöntem oluşturduğunu düşünüyoruz. 

Röportaj : Sarp Karan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu