Tüm Haberler

OSHO KİMDİR, OSHO TARİKATI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER…

“Sev ve daha derinden sev. Acı çek ve daha derinden acı çek. Tümüyle sev ve tümüyle acı çek çünkü saf olmayan altın, bu yolla ateşten geçerek saf altına dönüşür.”

Bugün felsefe ve meditasyon kitaplarıyla tanınan gerçek ismi Chandra Mohan Jain olan, ancak yıllar boyu başka isimler ve kurduğu tarikat ile bilinen Osho’nun hayatını aktaracağız. 

Osho Kimdir?

Osho 11 Aralık 1931 Hindistan doğumludur.  Doğum adı Chandra Mohan Jain, 1960’larda Acharya Rajneesh; 1970’lerde Bhagwan Shree Rajneesh ve 1989’dan sonra Osho adı ile bilinen Hindistanlı mistik, guru ve öğreti insanıdır.

Çocukluk yıllaɾından itibaɾen felsefe ve ‘ben’ konuları ile ilgiliydi. Üniversite öğrenimini 21 yaşında tamamlayıp Jabalpu Üniversitesi’nde felsefe dersleri vermeye başladı. Kendisinin hiçbir geleneğe bağlı olmadığını, ‘varoluşçu’ olduğunu açıklayan Osho, bu yıllarda Hindistan’ın çeşitli bölgelerinde felsefe üzerine konuşmalar yapmıştır. Meditasyonun önemine dikkat çeken Osho; cinsel konuşmalarını felsefeyle ilişkilendirerek Hindistan halkı tarafından ‘seks gurusu’ ilan edilmiştir. 

Osho, 1970’li yılların sonlarına doğru kendine ait bir meditasyon tekniği geliştirerek ününü Hindistan’ın dışına da taşımış, dünya çapında tanınmaya başlamıştır. 1980 yılında Amerika’nın Oregon eyaletinde kurduğu tarikatın kötü etkileri sonucunda Hindistan’a dönerek yeni bir başlangıç yapmak zorunda kalmıştır. Kendisine de Japonca da öğretmen anlamına gelen ‘Osho’ ismini seçmiştir. 

1985 yılında göçmen yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle göz altına alınmıştır. Osho, Hindistan’a geri dönmüş, döndükten sonra da neler yaptığı öğrenilememiştir. 

19 Ocak 1990 yılında hayatını kaybetmiş olan Osho’nun vefatı şüphe ile karşılanmış, Amerika hükumeti tarafından zehirlendiği iddiaları ortaya atılmıştır.

“Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar.”

Osho Tarikatı

Osho, öğretisini, konuşmalarını ve düşüncelerini ‘komün’ adı verilen gruplar ile yaymıştır. Hindistan’da kurduğu komün, günümüzde dünyanın en çok ziyaret edilen ruhsal gelişim merkezi olarak etkinliklerine hâlen devam etmektedir. Ayrıca Netflix’de bir sezon boyunca yayınlanan, altı bölümden oluşan, bu merkezle ilgili bir belgesel de bulunuyor, ismi Wild Wild Country. Olayları birebir yaşayanlardan dinlemek isteyenlerin izlemelerini tavsiye ederiz. 

Belgesel de en çok anlatılan dönem tarikatın ilk adımlarının atıldığı Amerika’nın Oregon eyaletine yapılan göçün olduğu dönem. 1981’de Osho’nun mal varlığının gittikçe büyümesi ve tarikatında bulunan zengin insanların sayısının gitgide çoğalmasıyla beraber Oregon eyaletinde bir arsa satın alınarak bağımsız bir topluluk olma yolunda ilerliyordu. Ancak orada yaşayan yerel halkın bu tarikattan rahatsız olması nedeniyle yasal ve yasal olmayan tüm süreçlerle birlikte çatışma başlıyor. Orada yaşayan yerel halk tarikatın bölgeden gitmesi gerektiğini belirtiyor. Bu çatışmalar hızla artarken, Osho’nun tarikatı da tüm hızla artmaya devam edip evsizler de buradaki yaşama davet ediliyordu. 1984 yılında yapılan seçimler sırasında bölge genelinde bir gıda zehirlenmesi gerçekleşiyor. Gıda zehirlenmesini Osho ve tarikatının yaptığı düşünülerek, bu saldırı biyoterör saldırısı olarak adlandırılıyor. 

Başı belaya giren Osho tarikatı bir yandan da Amerika Birleşik Devletleri tarafından açılan davalarla uğraşıyordu. Sheelaa’nın (Osho’nun asistanı) ağzından anlatılanlar ve tarikatta yaşayan müritlerin anlattıklarıyla birlikte çok ses duyurmuş ilginç bir yapım Wild Wild Country. 

Yine belgeselde en çok ilgi çeken noktalardan birisi ise birçok insanın Osho’ya olan itaati. Çok ünlü insanlar ve işadamları bile Osho’nun ritüellerini uygulayıp ona âdeta tapıyorlar. Öyle ki, birçok insan sadece orada kalabilmek için, bir yatak için çalışmaktan kendini hırpalamış. 

93 adet Rolly Royce sahibi tarikat lideri Osho, zenginliğe ve lükse düşkünlüğü ile de adını duyurmuş ‘Rolls Royce Guru’ olarak da anılmaya başlanmıştır.

Osho’nun bir sözüyle tamamlayalım yazımızı;

“Hiçbir şeyi ayıplama. Aksine, onu kullan. Herhangi bir şeye karşı olma. Nasıl kullanılabileceğinin ve dönüştürülebileceğinin yollarını ara. Dünya bir gök kuşağı, zihin bir prizma ve varlık ise beyaz bir ışındır.”

Osho Kitapları

Osho bir yazar değildi.

Osho’nun kitap yazdığı düşünülmüştür oysaki yazılan hiçbir kitabını kendisi yazmamıştır.Sadece halka açık alanlarda yaptığı konuşmalar derlenip felsefik ve meditasyon kitapları haline getirilmiştir. 

Osho Birkaç Eseri

Sırlar Kitabı

Osho Çakra Kitabı

Uyanışa Üç Adım

Osho Zen Tarot

Sır 

Kendini Bulmak

Korku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu