Kitap Yayınlatmak

Kitap yayınlatmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Kitap yayınlatmak isteyenler neler yapmalı, nasıl başvurmalılar?

İlk sorumuz şu;

kitap yayınlamanız amacıyla dosyamızı İkinci Adam Yayınları’na ulaştırdığımızda kaç gün içerisinde kitabımızı yayınlayıp yayınlamayacağınız konusunda bize bilgi veriyorsunuz?

Herhangi bir yazar yayınevimize kitap çıkarmak için başvuru yaptığında, kendisine bir iki iş günü içerisinde yayınevimizin genel yayın yönetmeni tarafından mutlaka geri dönüş yapılıyor. Genel yayın yönetmenimiz kitap yayınlatmak için başvuru yapan yazar adaylarını süreç ile ilgili konularda detaylı bir şekilde bilgilendiriyor. 

Kitap yayınlamak için sizinle nasıl görüşme sağlayabiliriz?

Randevu alarak yayınevimize görüşmeye gelebilirsiniz. İstanbul dışında oturuyorsanız çalışmanızı mail atabilirsiniz. 

En iyi ile çalışmaya hazır mısınız

Diye bir sloganınız var, kitap yayınlatmak için en ideal yayınevi olarak da gerçekten siz görünüyorsunuz, nedir sizin sırrınız?

İşinde en iyi olanlarla ve işini seven insanlarla çalışıyoruz, sırrımız bu. Özellikle genç yetenekleri keşfetme konusunda bir hayli başarılı bir yayıneviyiz.

Bildiğimiz kadarıyla 5 farklı editörle çalışıyorsunuz. Kitap çıkarmak isteyenlerle editörleriniz direkt görüşme sağlıyorlar mı?

Yazarın özel bir talebi olmadığı sürece tüm çalışmalar mail yolu ile ilerliyor. Mail yoluyla ilerlemek süreci oldukça hızlandırdığı için bu şekilde çalışmayı daha sağlıklı buluyoruz.

Kitap yayınlatmak için ne kadarlık bir bütçe ayırmamız gerekiyor?

Kitap yayınlamak için çeşitli yayın paketlerimiz bulunuyor. Her yazarın bütçesine göre hareket alanı sağlayabiliyoruz. 

Ücretsiz yayınlatmak için de size başvuru yapabiliyor muyuz?

Ücretsiz kitap yayınlatmak diye bir şey yok. Bunu bazı yayınevleri yazarları kendi yayınevlerine çekmek amacıyla slogan olarak kullanıyorlar fakat başvuru yaptıklarında yazarlara farklı çalışmalar için bütçe çıkarılıyor. Baskı için para alınmıyor fakat, sayfa tasarımı için, editörlük için, kapak tasarımı için alınıyor. Anlayacağınız sonuçta yayınlatmak için yayınevlerine başvuru yapan yazarlar bir ödeme yapmak durumundadırlar. 

Röportaj: Sarp KaranAdd a comment