Sıkça Sorulan Sorular

Kitap Yayınlamak İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şeyi Bu Sayfada Bulabilirsiniz

Eserinizi bize whatshapp üzerinden ya da mail yoluyla gönderebilirsiniz, ofisimize gelerek usb ile teslim edebilirsiniz, bilgisayar formatında yazmamışsanız bir deftere yazmış iseniz ya da daktilo ile yazdıysanız eserinizi yayınevimize bir kopyasını kendinize saklamak koşuluyla kargo yolu ile de gönderebilirsiniz.

Kitabınızı yayınlatmak için bize başvuru yaparken çalışmanızı tek bir Word dosyası olarak göndermeniz gerekmektedir.

Örneğin diyelim ki, 50 farklı şiir yazdınız, bu şiirleri ayrı ayrı Word dosyaları şeklinde göndermeyip, tek bir Word dosyası içerisinde, yayınlanmasını istediğiniz sıraya göre göndermelisiniz.

Kitabınızın içerisinde, teşekkür yazısı, önsöz, yazar hakkında gibi sizi anlatan yazılar olmasını istiyorsanız, yine bu yazıları da çalışmanızda yayınlanmasını istediğiniz sıra ile bize göndermeniz gerekiyor.

Kitabınızda içindekiler bölümünün olmasını istiyorsanız, dosyanız içindekiler dizinine uygun bir şekilde bize ulaştırılmalıdır.

Kitap kapağı için kafanızda oluşturduğunuz bir tasarım varsa, bunu da mail yoluyla tasarımcımıza bildirebilirsiniz.

Kitabınızı yayınlatmak için dosyanızı bize gönderdiğinizde en geç iki iş günü içerisinde size mutlaka geri dönüş sağlanacaktır.

Kitap çıkarmak için bize başvuru yaptığınızda size ilk olarak kitabınızın kaç sayfa tuttuğunu bildiriyoruz.  Sözleşme yaparken de kitabınızın sayfa sayısı aralığı size bildiriliyor.

Roman, öykü, kişisel gelişim gibi kitaplarda bir A4 sayfası tahminen 1,5 sayfaya denk gelmektedir.

Şiir kitaplarında ise şiirleriniz çok uzun şiirler değilse, kitabınızın sayfa sayısı yaklaşık olarak şiir sayısı kadar olacaktır.

Kitabınızı yayınlatmak için bizimle sözleşme imzaladığınız tarihten itibaren 1,5-2 ay içerisinde kitabınızın yayınlanma süreci tamamlanır. Kitapların zorluk derecesine göre bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Editörlük ihtiyacı olmayan kitaplar, kitap tarafımıza teslim edildikten 1 hafta sonra bile yayınlanabilir. İç sayfa tasarımında resim, fotoğraf, dipnot ya da grafikler olması kitabın yayınlanma süresini uzatabilecek bazı faktörlerdendir.

Standart kitap ölçüsü 13,5 x 19,5’dur. Farklı bir talebiniz olmadığı sürece kitabınız 13,5 x 19,5 ölçülerinde baskıya hazırlanacaktır.

Kitap çıkarmak için bize başvuru yaptığınızda fiyatlandırma 13,5 x 19,5 boyutları üzerinden yapılacaktır. Farklı boyutlarda kitap çıkarmak isterseniz kullanılacak kâğıt boyutu farklı olacağından, fiyatlandırmalarda da değişiklikler olacaktır.

Örneğin 16 x 24 boyutunda bir kitap yayınlatmak istiyorsanız, kitabınızın baskı maliyeti artacağından,  ödeyeceğiniz ücret de artacaktır. A4 boyutunda kitap yayınlatma talebiniz bulunuyorsa, fiyat bir miktar daha artacaktır.

Bunun nedeni 13,5 x 19,5 boyutunda kitap basımı gerçekleştirilirken 57 x 82 boyutlarında kâğıt kullanılırken, 16 x 24 boyutlarında kitap basımı esnasında 64 x 90 boyutunda kâğıt kullanılmasıdır. A4 boyutunda kitap yayınlamak istediğinizde ise 70 x 100 boyutlarında kitap kâğıdı kullanılır. Kâğıt boyutları sebebiyle kitabınızın boyutu değiştikçe maliyetleri de değişecektir.

Bizimle sözleşme imzaladığınızda kitabınızın hakları sadece sözleşme süresince bize geçmiş olur. Sözleşmenin bitmesi ile birlikte kitabınızın tüm hakları yeniden size ait olacaktır. Tüm sözleşmelerimizin süresi 1 yıldır. 1 yılın sonunda iptal edilmeyen sözleşmeler kendiliğinden 1 yıl daha uzamış olur.

Bize gönderdiğiniz dosyanız editörlerimiz tarafından incelenir ve basıma uygun olup olmadığı konusunda yayınevimiz tarafından size mail ya da whatsApp üzerinden en geç iki iş günü içerisinde bilgilendirme yapılır.

Kitap basımı değerlendirmesi yapabilmemiz için kitabınızın bir bölümünü göndermeniz yeterli olmayacaktır. İkinci Adam Yayınları olarak biz kitap çıkarmak isteyen yazarların yaptıkları başvurular esnasında yalnızca tamamlanmış çalışmaları Word formatında kabul edebiliyoruz.

Evet, herkes kitap yayınlayabilir. Destekli yayıncılığın amacı zaten budur. Herkesin kitap yayınlabilmesine olanak sağlayabilmek.

Kendisini yazmaya adamayan birinin bu sektörde başarılı olması, geniş kitlelerce tanınması oldukça zor. Fakat bazen biri çıkıyor ve tek bir kitapla bütün dünyada satış rekorları kırabiliyor. Yalnız tüm dünyada satış rekorları kıran bu gibi kişiler genellikle farklı mesleklere sahip oluyorlar, çoğu kez yazar kimliği ile öne çıkmıyorlar. Yazar olmak isteyenlerin, satışların düşük olmasını önemsemeden, kitaplarının çok satıyor olmasından bağımsız olarak, yazmaya kendilerini kesinlikle adamaları gerekiyor.

Tabii ki mahlas kullanabilirsiniz. Kitap çıkarmak için bize başvuru yaptığınızda, sözleşmemizde bunu özellikle belirtmeniz gerekmektedir. Kendi kimliğiniz dışında farklı bir isim (mahlas) kullanmak istiyorsanız, kullanmak istediğiniz ismi bize bildirmeniz yeterli olacaktır.

Mahlas kullanmak genelde kendi kimliği ile yazmak istemeyen yazarların kullandığı bir yöntemdir. Dezavantajları çevrenizin, tanıdıklarınızın, sizi takip edenlerin, kitabınızın yayınlandığından haberlerinin olmayacak olmasıdır. Bu sebeple çok özel bir durum yoksa kitap satışlarını önemli oranda azaltacağı için mahlas kullanmak genel olarak yazarlar arasında tercih edilmeyen bir durumdur.

Öncelikle şunu belirtelim ki, bu birçok yazarın yaşadığı bir korku. Biraz da haklı bir korku.

Güvenilir bir yayınevine dosyanızı gönderirseniz böyle bir ihtimal kesinlikle yok.

Kitap çalınma olayları son zamanlarda aslında yayınevlerinin değil de daha çok sözde yazarların gerçekleştirdiği bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Başkalarının yazılarını kopyalayıp kitap çıkarmak amacıyla yayınevimize başvurular yapıldığına ne yazık ki birkaç kez şahit olduk. Böyle durumlarda sözleşmeyi direkt olarak fesh etmekle birlikte yetkili kurumlara bu emek hırsızlığı sebebiyle gerekli şikâyetleri yaptığımızı belirtmek isteriz.

Kendinizi güvende hissetmek, endişelerinizi gidermek istiyorsanız siz de belli başlı bilinen bazı adımları atabilirsiniz.

Gönderdiğiniz çalışmalarınızın çalınmaması için izlemeniz gereken en etkili yöntemler şunlardır.

 • Eserinizin tüm sayfalarının fotoğraflarını çekerek kendi mail adresine göndermek.
 • Güvendiğiniz arkadaşlarınıza dosyanızı okumaları için eserinizi mail yolu ile göndermek.
 • Eserinizin tüm sayfalarının fotoğraflarını çekip cep telefonunuzda bulundurmak.
 • Noter yolu ile çıkarmak istediğiniz kitabı tasdikletmek.
 • Kültür Bakanlığı yolu ile telifhaklari.gov.tr adresinden tasdiklettirmek.

Aslında tüm bu yollar, gerçekleştireceğiniz işlemlerin hiçbiri kitabınızın kötü niyetli insanlar tarafından çalınmasını elbette ki engellemez. Fakat kitabınız çalındığında en azından yasal haklarınızı aramanız esnasında size yardımcı olabilir.

Noter yolu ile çıkarmak istediğiniz kitabı onaylatmak ise oldukça maliyetli bir iştir. Diğer 4 maddedeki işlemleri gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Bu işlemlerin hiçbirini yapmadan da, güvenilir bir yayınevine gönül rahatlığı ile dosyanızı teslim edebilirsiniz.

Yayınevimizle iletişim kurarak, mail adresimizden ya da whatsApp hattımızdan bize ulaşarak sözleşmelerimizi inceleyebilirsiniz.

Kitabınızı yayınlatma işlemlerini başlatmaya karar verdiğinizde süreç şu şekilde ilerler.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 1. Aşama

Değerlendirme Aşaması- Kitabınızı Word formatında bize mail ya da whatsApp yoluyla gönderdiğiniz veya yayınevimize gelerek kitap dosyanızı bize teslim ettiğiniz aşamadır.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde Aşama

Geri Dönüş Aşaması – Yayınevimize ulaştırılan tüm dosyalara en geç iki iş günü içerisinde geri dönüş yapıldığı aşamadır. Yazara geri dönüş mail üzerinden, whatshapp üzerinden ya da bizzat telefonla aranarak yapılmaktadır. Seçtiğiniz yayın paketine göre bir fiyatlandırma yapılır.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde Aşama 

Sözleşme Aşaması – Kitabınızı yayınlatmak için yaptığınız başvuru sonrasında yayınevimizin size geri dönüş yapması ile birlikte ilk olarak ödemeniz gereken bütçe belirlenir. Size bildirilen bütçeyi kabul etmenizle birlikte sözleşme aşamasına geçilir.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 4. Aşama  

Ödeme Aşaması – Sözleşme yapılması ile birlikte size vereceğimiz Iban numaralarına ödeme yapmanız gerekir. Yapılacak ilk ödeme sözleşme miktarının en az yarısı olmalıdır. Ödemenin tamamını peşin yapan yazarlara yayınevi tarafından yüzde 10 oranında indirim sağlanır.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 5. Aşama

Kültür Bakanlığına İsbn İçin Kayıt Aşaması – Kitabınızı çıkarmak için yayınevimizle sözleşme imzalamanızın ardından sözleşmede doldurmanızı istediğimiz bilgiler doğrultusunda kitabınızın Kültür Bakanlığı’na kaydı yapılır ve kitabınızın ISBN numarası tedarik edilir.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 6. Aşama

Sisteme Kayıt Aşaması – Kitap çıkarmak için sözleşme yapmamızla birlikte gerekli tüm bilgileriniz sistemimize kaydedilir.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde Aşama

 Bilgilendirme Aşaması – Kitabınızı yayınlamak amacıyla sözleşme yapılıp bilgileriniz sisteme kaydedildikten sonra, hangi editörle çalışacağınız, hangi tasarımcı ile çalışacağınız, mizanpaj yani sayfa tasarımınızı kimin yapacağı konularında sizlere bilgilendirme maili atılır. Bu bilgilendirme mailinde çalışacağınız kişilerin her birinin ayrı ayrı mail adresleri bulunmaktadır.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 8. Aşama

Kitabınızın Editöre Gönderilme Aşaması – Kitap çıkarmak üzere sözleşme yapılmasının ardından yayınevimizin iş yoğunluğuna göre değişiklik göstermekle birlikte en geç bir hafta içerisinde çalışmanız editörümüze ulaştırılır. Yayınevimiz iş yoğunluğu sebebiyle sektörde deneyim sahibi 11 farklı editörle çalışmaktadır ve size bilgilendirme aşamasında mail adresi gönderilecek olan editörümüzün elindeki çalışma biter bitmez sizin kitabınızın editörlük çalışmasına başlanılacaktır.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 9. Aşama

Tasarım Aşaması – Kitap basımı öncesinde editörlük çalışması yapılırken bir yandan da kitabınızın kapak tasarımı için hazırlıklara başlanılır. Kitap kapak tasarımlarımızı iki farklı üniversitenin grafik/tasarım bölümlerini birincilikle bitiren Merve Ökten gerçekleştirmektedir.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 10. Aşama

Mizanpaj ( Sayfa Tasarımı ) Aşaması – Kitap basımı öncesinde editörlük sürecinin bitmesiyle birlikte sayfa tasarımı süreci başlatılır.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 11.Aşama

Onay Aşaması – Kitabınızı yayınlamak üzere sözleşme yapmamızın ardından size her aşamada kitap ile ilgili yapılan çalışmalar konusunda bilgilendirme yapılır. Editörlük çalışmasının sonunda yazardan onay alınır ve mizanpaj çalışmasına o şekilde geçilir. Mizanpaj çalışmasının ve kapak tasarımının sonuçlanması ile birlikte sizden hem mizanpaj çalışması için hem de kapak tasarımı için ayrı ayrı onay alınır. Tüm bu onaylar sizden alındıktan sonra eseriniz kitap haline dönüşmesi için baskıya verilir.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 12. Aşama

Ödemenin Tamamlanması Aşaması – Kitabınızın yayınlanması için yaptığınız ilk ödemenin ardından gerçekleştirilen kitap kapağı çalışması, editörlük ve mizanpaj çalışmalarının ardından yazardan onay alınması ile birlikte kitap baskıya girmeden önce yazardan sözleşmede belirtilen miktarın tamamlanması istenir. Ödemenin tamamının yazar tarafından gerçekleştirilmesinin ardından kitap en geç iki iş günü içerisinde baskıya gönderilir.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 13. Aşama

Baskı Aşaması – Kitabınızı yayınlamak için gerçekleştirilen tüm çalışmaların sonunda, editörlük-mizanpaj-kapak tasarımı – isbn alımı gibi çalışmalarının tamamlanması ile birlikte kitabınız basılmak üzere matbaamıza gönderilir.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 14. Aşama

Bandrol Alımı Aşaması – Kitabınızın yayınlanması ile ilgili tüm çalışmaların tamamlanmasının, kitabınızın baskıya verilmesinin ardından kitabınız için yayıncılar birliğinden bandrol temin edilir.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 15. Aşama

Kitabın Yazara Gönderim Aşaması – Kitap bastırmak ile ilgili sürecin tamamlanması, kitabınızın matbaadan çıkması, bandrolleme işleminin tamamlanması ile birlikte yazara sözleşmede belirtilen kitap sayısı kadar kitap kargo yolu ile gönderilir.

 • Kitap Yayınlama Sürecinde 16. Aşama

Kitabın Satışa Açılması – Kitabınızın yayın sürecinde yapılacak kitabın basılmasının ardından yapılacak işlem kitabın satışa açılmasıdır. Kitabınız Türkiye’de ve dünyada hemen her yerde satılabilecek şekilde dağıtım evlerine ve kitabevlerinde bilgilendirme yapılır. Kitabınızın fiyatı ve özellikleri ile ilgili tanıtım yazısının dağıtımcılara gönderilmesi ile birlikte kitabınızın satış işlemleri başlamış olur.

Kazandığınız telif size banka yolu ile gönderilir. Her 250 adet kitap satışının gerçekleşmesinin ardından size banka üzerinden havale ya da EFT yoluyla ödeme yapılır.

Yayın paketlerinin seçimine göre yüzde 50, yüzde 20 ve yüzde 10 oranında ödemeler yapılmaktadır.

Tam Profesyonel Kitap Basımı’nda yazarlarımıza yüzde 50 ile, sektörün en yüksek telif oranı ödenmektedir.

Talebe Göre Kitap Basımında telif ödemesi yüzde 20’dir.

Telifli Kitap Basımında ise yazarlarımıza yüzde 10 oranında ödeme gerçekleştirilir.

Sözleşmenizi fesh etmeniz durumunda, sözleşmede belirtilen kitap baskı adedi tükenene dek yayınevi basılan kitabı satma hakkına sahiptir. Kitap baskı adedinin tükenmesinin ardından sözleşmenizin fesh olması sebebiyle kitabınızın yeni bir baskısı gerçekleştirilmeyecektir.

Kitabınızı yüzde 50 indirimle yayınevinden dilediğiniz sayıda alabilirsiniz. Fakat yazarın satın aldığı kitap sayısı telif ödemesine eklenmez. Örnekle anlatmak gerekirse;

Sözleşmede belirtilen 1000 adet kitabın 650 adedi kitabevlerinde 350 adedi de yazarın kendi alımları ile tükendi ise, yazar sözleşmede belirtilen 1000 adet kitabın tükenmesi sonucunda ödeme almaya hak kazanır, ancak yazara yapılacak ödeme 650 adet kitap üzerinden olacaktır. 1000 adet kitaptan yazara 100 adet kitap verilmişse, 900 adet kitap kitabevlerinde ve farklı kurumlarda satılmış ise, yazar bu defa 900 adet üzerinden telif ödemesi almaya hak kazanacaktır.

Hayır, kitap basımı ve yayını için sadece ilk baskıda ödeme yapılır. Kitabınızın ikinci, üçüncü ve diğer baskılarında yazardan tekrar ek bir ücret talep edilmez.

Sözleşmemizde de açıkça belirttiğimiz gibi bu madde renkli kitaplar için geçerli değildir.

Hayır, sizden sözleşmedeki miktar dışında hiçbir ek ücret talep edilmez. Eğer bize gönderdiğiniz dosyada değişiklikler yapıp sayfa sayısını arttırmamışsanız sözleşmedeki ücreti ödersiniz. Bunun dışında yayınevimiz 10 yıl boyunca dağıtım ve satış garantisi vermekte ve bu 10 yıl boyunca yazardan hiçbir depolama ücreti talep etmeyeceğini de garanti etmektedir.

Ödemenizi kredi kartı ile taksitlendirebilirsiniz. Havale veya EFT de yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile yapılan işlemlere 6 takside kadar hiçbir komisyon uygulamıyoruz.

Kitaplarımızın baskıdan çıkma süresi on iş günü olarak öngörülmektedir.

Kitabınız matbaadan çıktıktan sonra 3 gün içerisinde kitap satan hemen hemen tüm internet sitelerinde satışa açılmış olur. Kitabınızın adını ya da kendi adınızı Google’a yazdığınızda sayısız kitabevinde kitabınızın yer aldığını görürsünüz.

Sitemizde yer alan yazar girişi adlı panele girebilmeniz için size bir şifre verilir. Bu şifre yardımı ile kitabınızın ne kadar sattığını, nerelerde satıldığını düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Evet, yazara kitap gönderilirken kargo ücretini yazar ödemektedir.

Kitabınızın raflara girip girmeyeceği tamamıyla kitabevlerinin inisiyatifinde olan bir durumdur. Kitap mağazalarının raflarında bulunma ihtimali kadar bulunmama ihtimali de bulunmaktadır. İkinci Adam Yayınları olarak biz kitap yayınlama sürecinin ardından kitabın tanıtım bültenini kitabevlerine ve dağıtımcılara göndermekle ve gelen tüm siparişleri eksiksiz biçimde göndermekle sorumluyuz.

D&R mağazaları ile yayınevimiz direkt olarak çalışmaktadır.  Çok sayıda kitabımız D&R raflarında halen bulunmaktadır. Fakat bu her yayınlanan kitabın D&R raflarında yer alacağı anlamına gelmez. Hangi kitapların D&R mağazalarının raflarında yer alacağına D&R’ın satın alma birimi ve mağaza yöneticileri karar vermektedir.

Kitap yayınlama süreci tamamlandıktan sonra kitabınız D&R, Babil, İdefix, Kidega gibi yüzlerce online internet sitesinde satışa açılır.

Kitabınızın uluslararası satışı www.amazon.com üzerinden gerçekleştirilir. Amazon satışları Kindle Direct Publishig adıyla Amazon’un yayıncılık sistemi üzerinden ayrıca basılmaktadır. Amazon tarafından basılan kitaplardan yazara üretim maliyeti düşüldükten sonra yüzde 20 telif ödenir.

İmza günü saatleri dışında, kalan zamanlarda fuara katılmayan yazarlarımızın da kitapları satışta olacaktır. Fakat sınırlı miktarda fuar alanına sahip olacağımızdan dolayı daha çok, çok satan kitaplar ve yeni çıkan kitaplar fuar standında yer alır. Hangi kitapların fuar standında bulanacağına yayınevi karar verir.

Kitabınızın basımı tamamlandıktan sonra dağıtım aşamasında kitabınızın etiket fiyatı yayınevi tarafından belirlenir. Her kitap için ayrı bir fiyat çalışması yayınevi tarafından gerçekleştirilirken yazar olarak dilerseniz siz de yayınevine önerilerde bulunabilirsiniz.

Tabii ki, yazar panelinde kitap basımı öncesinde yapılan tüm çalışmaları adım adım takip edebilirsiniz. Kitap basımı öncesindeki editörlük çalışması, mizanpaj çalışması, kapak çalışması süreci, kitabınızın hangi editörümüzde olduğu, editörümüzün mail adresi ve yine tasarımcımızın kim olduğu, mail adresi gibi bilgiler size ulaştırılacaktır.

Evet, kitabın matbaadan çıkmasının ardından yazara bir şifre verilir ve yazar bu şifre ile yayınevinin sistemine girerek kitap satışlarını, kitabının nerelere satıldığını anlık olarak takip edebilir

Kitap yayını gerçekleştikten sonra kitabınızdan 6 adet Derleme Müdürlüğüne gönderilmektedir. Her yeni baskıda aynı işlem gerçekleştirilmektedir.

Kitabınız baskıdan çıkar çıkmaz birkaç gün içerisinde D&R, İdefix, Babil, Pandora, Kitapseç, Kidega gibi sayısız kitabevinin online satış sitelerinde yer alacaktır. Kitabınızın adını ve kendi adınızı Google’a yazdığınızda kitabınızın ne kadar çok kitabevinde satışta olduğuna şahit olacaksınız.

Kitabınızın basımı gerçekleştikten sonra tanıtım bültenleri dağıtımcılara ve kitabevlerine gönderilir. Yayınevinin belirlediği kitap ücreti üzerinden her kitabevi dilediği gibi farklı indirimler yapma hakkına sahiptir. Bu kitabevlerinin kendi inisiyatifindedir.

Telif ücretini yazar yayınevinin belirlediği liste fiyatı üzerinden alacağı için, kitabevlerinin yaptığı indirimlerin yazarın telif hakkına hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Kitap yayınlama sürecinin ardından kitabevleri stoklarında bir miktar kitap bulundururlar. Stoklarında bulunan kitap miktarı tükendiğinde kitabınız satış dışı veya tedarik edilemiyor olarak görünebilir. Böyle durumlarda yayınevimize durumu bildirmenizle birlikte yayınevimiz eğer kitap tükenmemişse kısa bir süre içerisinde kitabın yeniden satışta olması için ivedilikle kitabevi ile görüşme sağlayacak, kitabın yeniden tedarik edilmesi için söz konusu kitabevi görüşme gerçekleştirecektir.

Kitap yayınlanma sürecinden sonra gelen siparişlerden satılmayan kısmı kitabevleri tarafından geri gönderilir. Geri gönderilen kitaplar iade olarak raporlanır.

Kitabınızdan sipariş vermek istiyorsanız ikinciadamyayinlari@gmail.com adresinden bize ulaşarak, hangi kitabınızdan kaç adet sipariş etmek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

D&R ve diğer kitabevleri kitaplarınızdan sipariş verdiklerinde bazen ellerinde bulundurmak amacıyla kitabınızdan 50 adet 100 adet fazla sipariş verebilirler ve gelen siparişleri ellerinde bulundurdukları kitaplar üzerinden karşılayabilirler. Bu gibi durumlarda yapılan satış panelimizde görünememektedir. Zaman zaman kitabevleri yeni bir sipariş çekmeden daha önce temin ettikleri, ellerinde bulundurdukları kitaplarla da siparişleri karşılayabilirler.

1000 adet kitabınız tükenmişse, daha sonra yayınlatacağınız kitaplarınız için hiçbir ödeme yapmayacağınız anlamına geliyor. Üstelik yazdığınız sonraki kitaplarınız için bizden çalışmanızı yayınevimize teslim etmenizle birlikte telif ücretini nakit alıyorsunuz.

Kitabınızın satış fiyatı üzerinden yüzde 10 telif ödenir. Bu ödeme kitabınızı yayınevimize teslim ettiğiniz anda hesabınıza nakit olarak yatırılır.

Hayır, hiçbir yayınevinde tek bir adet kitap yayınlatamazsınız. Tek bir adet kitap basımı yaptıracaksanız bunu fotokopicilerde yaptırabilirsiniz.

10 yıl boyunca satmaya, gelen siparişleri karşılamaya devam ediyoruz. Vefat ettikten sonra bile kitap satışları devam eden yazarlarımız bulunuyor.

Yazarın vefat etmesi durumunda telif kazançları yazarın ailesine aktarılıyor.

Evet, Oktay Kaynarca, Tuba Ünsal, Bennu Yıldırımlar, Algı Eke, Furkan Palalı, Seda Güven, Tolga Güleç, Serkan Alben, Serhan Alben ve daha birçok ünlü ismin destek verdiği bir projeydi ve bu projede Görmesen de Olur kitabını yayınlayarak projenin destekçilerinden biri de biz olduk.

Oldukça yorucu bir yolculuğa çıktıklarını, hiçbir zaman hiçbir şey için acele etmemeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Kitap çıkarmakla işlerinin bitmediğini, eğer gerçekten yazar olarak anılacaklarsa, yazar kimliğine sahip olacaklarsa bu işe kendilerini adamaları gerektiğini, hiçbir zaman pes etmemeleri gerektiğini bilmeliler.

Zaman içerisinde anlaşıldı ki ne e-kitap ne de sesli kitap, basılı kitabın yerini hiçbir zaman dolduramayacak. Ama mesela sürekli seyahat edenler için e-kitap güzel bir alternatif olabilir. Gözleri bozulduğundan dolayı artık kitap okuyamayanlar için sesli kitap iyi bir seçenek olabilir. Tüm bunlara rağmen hiçbir teknolojinin, hiçbir alternatifin basılı kitapların yerini dolduramadığı da görülüyor.

Kullandığımız mail adreslerine mail atmanız durumunda, kitaplarınız aynı gün içerisinde kargoya teslim edilecektir.

Kitap yayınlatma sürecinin ardından yayınevimizin katıldığı tüm fuarlara katılabilirsiniz. Bunun için yayınevimize mail yolu ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Sosyal medya üzerinden reklamlara ağırlık vermenizi, tüm sosyal medya mecralarını aktif bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz. Çevrenizi ne kadar çoğaltırsanız kitap satışlarınız da bir o kadar artacaktır.

Kitap basımı gerçekleştikten sonra yazar herhangi bir nedenle sözleşmesini fesh etmek isterse yayınevi yazarın talebini yerine getirir. Bunun için yazardan hiçbir ek ücret talep etmez.

İstanbul TÜYAP Kitap Fuarına her yıl kesinlikle katılıyoruz. Bunun dışında yazarlarımızın yoğunlukla katılım talebinde bulunduğu her fuara katılım sağlamaya çalışıyoruz.

Kitap baskı aşaması şu adımlardan oluşur.

 • Kâğıt alımı
 • Kâğıt kesimi
 • İç sayfa baskısı
 • Kapak kâğıdı alımı
 • Kapak kâğıdı kesimi
 • Kapak basımı
 • Basılan kitap kapaklarını selefonlama işlemi
 • Basılan kitapların iç sayfalarının kesimi
 • Kitabın ciltlenmesi
 • Ciltlenen kitabın kesilmesi
 • Bandrol yapıştırılması
 • Paketleme işlemi
 • Nakliye işlemleri

Kitap basımı için gerçekleştirilen her aşamada yapılan işler titizlikle kontrol edilmektedir. Bir kitabın baskı süreci genellikle matbaaların yoğunluğuna göre değişiklik göstermekle birlikte on iş günü kadar sürmektedir.

Kültür Bakanlığının veri tabanına yazar girişi yapmak ve ISBN alımını gerçekleştirmek

Bandrol alımını gerçekleştirmek ve kitabın arkasına bandrol yapıştırmak

Yayınlanan her kitaptan Kültür Bakanlığına, basın savcılığına ve emniyet birimlerine ulaştırmak yayınevlerinin sorumluluklarındandır.

Bu yasal işlemlerin tamamı yayınevi tarafından gerçekleştirilir.

ISBN uluslararası kitap seri numarasıdır. Kitabın arka kapağında ve iç sayfalarında künye kısmında bulundurulur. Kültür Bakanlığı veri tabanına girilerek temin edilir. Kitaplar için ISBN 13 hanelidir. Her kitabın ISBN numarası farklıdır ve alınan ISBN numarası sadece o kitap için kullanılabilir.

Kitap basımı gerçekleştirilen her kitabın arka kapağına yapıştırılan hologramik bir etikettir. 40 sayfayı geçmeyen çocuk kitapları dışında her kitap için bandrol yapıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Kitap basımı sonrasında baskı sayısını ve kitap adedini belirlemek için kullanılmaktadır. Yayınevleri yazarla yaptıkları sözleşmeyi yayıncılar birliğine sunarak sözleşme adedi kadar bandrol alma hakkına sahiptirler.

Kitap yayınlamak konusunda devlet memurlarının yasal bir engeli bulunmamaktadır.

Hayır, eseriniz ile ilgili tüm sanatsal faaliyetlerde telifler yazara aittir. Yazar kitabının filme çekilmesi, uyarlanması veya farklı çalışmalarda kullanılması ile ilgili inisiyatif sahibidir. Yayınevinin yayınlanan kitap dışında, yazarın yapacağı hiçbir anlaşma da söz hakkı bulunmamaktadır.

Yayınevimizle sözleşme imzalayan her yazarın kitabı en az iki editör tarafından kontrol edilmektedir.

 

İş yoğunluğumuz sebebiyle yayınevimizde 11 farklı editör çalışmaktadır.

Yayınevimiz bugüne dek sayısız kitaplığa, okula, kuruma kitap bağışı gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirmeye de devam etmektedir. Kitap çıkarmak için sözleşme imzaladığımız yazarlarımızdan izin alınmak sureti ile kitap bağışları gerçekleştirilmektedir.

Kitap satışlarından kazanacağınız telif ücretlerini elbette ki dilediğiniz kuruma bağışlayabilirsiniz, fakat kitabınızda bunu belirtebilmemiz için gerekli kurumlardan mutlaka kitap yayınlanmadan önce izin alınması gerekmektedir.

Kitap yayını gerçekleştikten sonra veya öncesinde dilediğiniz sosyal medya mecrasında kitabınızı paylaşabilirsiniz. Fakat kitap yayınlanmadan önce kitabınızın tamamını paylaşmamanızı öneririz.

Kitap çıkarmak için bize whatshapp üzerinden, mail üzerinden veya telefonla arayarak çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Sabah 09:00 akşam 18:00 saatleri arasında yayınevinde bulunuyoruz. Günün hemen hemen her saatinde iş yaptığımız için belli bir mesai saatimiz bulunmuyor diyebiliriz. Kitap çıkarmak amacıyla yayınevimize gelip yüz yüze görüşme gerçekleştirmek isteyen yazarlarımız ise telefonla arayıp randevu alarak görüşme sağlayabilmektedirler.

Kitap çıkarmak için sözleşme aşamasında genel yayın yönetmenimizle görüşme gerçekleştiriyorsunuz. Kitabın editörlük çalışması sürecinde, sayfa tasarımı sürecinde, kapak tasarımı sürecinde, baskı sürecinde ve kitabın yayınlanmasının ardından her aşamada konuyla ilgili yetkili arkadaşlarımızla görüşme gerçekleştirebiliyorsunuz. Sizinle görüşecek olan arkadaşımız yaşadığınız sorunun ne olduğuna göre değişiklik gösterecektir.

Yayınlanmış eseriniz üzerinde kitabınızın ilk baskısı tükendikten sonra istediğiniz kadar değişiklik yapabilirsiniz.

Kitabınızın kapak resmini elbette siz de seçip bize gönderebilirsiniz.

Google’da bulduğunuz resmin büyük ihtimalle telifi olacaktır, daha sonra sorun yaşanmaması için buna dikkat etmelisiniz.

Kitabınızı iki kişi üç kişi bir arada yazdıysanız, kitabı yazan herkesin sözleşmede imzasının olması gerekmektedir.

Kitap çıkarmak için bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Yayınevimizle sözleşme imzalayan yazarlarımızın yarısından fazlası şehir dışında oturan yazarlarımızdan oluşmaktadır. Şehir dışında oturmanız yayınevimizde kitap çıkarmak açısından hiçbir engel oluşturmaz.

Yurtdışında yaşayıp kitap çıkaran çok sayıda yazarımız bulunmaktadır. Almanya’dan, İngiltere’den, Amerika’dan dünyanın neredeyse her yerinden yayınevimize başvurular gelmektedir.

Yayınlanmış olan kitabınız sözleşmedeki kitap sayısı tükenene dek satışta kalır. Sözleşmedeki kitap adedi bittiğinde kitabınız satıştan kaldırılır.

Evet, kitabınızı D&R’da ve Google Play da e-kitap olarak da yayınlıyoruz,

Evet, sesli kitap çalışmalarını da gerçekleştirebiliiyoruz.

Çevirdiğiniz kitabın haklarını üzerinize almış iseniz tabii ki yayınlatabilirsiniz.

Hayır, bandrol alımı için ek bir ödeme yapmıyorsunuz.

Sözleşme süreniz bittiyse kitabınızı elbette ki yayınevimizde tekrar yayınlatabilirsiniz.

Yazarlık daha çok yetenek işidir. Tabii ki her eğitimin bir faydası vardır. Sizin göremediğiniz noktalarda size eğitimlerde farklı bilgilendirmeler de yapabilirler. Fakat yazar olmak için eğitim almak da şart değildir. Daha çok kitap okuyarak, başarılı yazarların kitap yazarken nasıl yazdıklarını, nelere dikkat ettiklerini inceleyerek de kitap yazabilirsiniz.

Yayınevimizde kitap yayınlatanların yüzde 65’i erkek yüzde 35’i kadınlardan oluşuyor. Başarılı olma oranında ise istatistiklerde kadınlarla erkeklerin şansı eşit. Kitap satışları çok iyi olup kurumsal yayınevlerine transfer olanlar arasında kadın yazarlarımız da var erkek yazarlarımız da.

Kitap çıkarmak için çeşitli yayın paketlerimiz bulunmaktadır. Yayın paketlerimize göre ve yine kitap baskı sayısına ve sayfa sayısına göre, kitabınızın boyutlarına göre ücretlerimiz değişiklik göstermektedir.

Evet, test kitapları da yayınlıyoruz.

Yayınladığımız çok sayıda şiir kitabımız bulunuyor. Şiir kitaplarını yayınlamaya devam ediyoruz.

Elbette ki tezinizi de yayınevimizde yayınlatabilirsiniz.

Kişisel gelişim kitaplarının satış hızı genelde diğer kitap türlerine oranla daha yüksek olmaktadır.

Evet, çocuk kitapları her zaman en çok satılan kitap türlerindedir.

Şiir kitaplarının satış hızı genelde evet diğer kitap türlerine göre biraz daha düşüktür.

Evet, 10 yılı aşkın bir süredir kendimize ait matbaamız var. Renkli kitaplar dışındaki kitapları kendimiz yayınlıyoruz.

Kitabın en güzel reklamı dilden dile konuşulması, insanların kitabınızı okuyarak birbirine tavsiye etmeleridir. Bunun dışında elbette ki reklam da kitabın hareket görmesi için oldukça önemlidir. Fakat artık televizyon reklamları, billboard reklamları gibi pahalı reklamlar yerine sosyal medya mecralarında gerçekleştirilen reklamlar daha çok tercih edilmekte ve bu yolla daha etkili sonuçlar alınmaktadır.

Konsantre olabileceğiniz bir ortam oluşturabilmek önemlidir. Düzgün bir dille yazmaya dikkat etmenizi, yayınevine kitabınızı teslim etmeden önce son bir kez üzerinden geçmenizi de tavsiye ederiz.

Kitap yazmak için kitap okumak elbette ki şarttır. Ne kadar çok kitap okuduysanız o kadar iyi yazarsınız. Yazmak pek tabii ki yetenek işidir, fakat kitap okumanın yaratıcılığı geliştirdiği, kaleminizi güçlendireceği de bir gerçektir.

Araştırmalara göre ülkemizde günde 5 saat televizyon seyrediliyor, yılda ise 6 kitap okunuyor. Türkiye’de okunan kitaplar genelde siyaset, aşk, polisiye ve cinsellik konularını içeriyor. Ayda 3-4 kitap okuyabilen biri iyi bir okur olarak nitelendiriliyor.

Evet, yayınevimizden kitap çıkaran tüm yazarlarımıza kafemizde yüzde 10 indirimle hizmet sunuyoruz.

Kendinizi bu işe adarsanız neden olmasın? Hiç kimse tesadüfen bir yere gelmiyor. Çok emek harcayarak, çok çalışarak, kendisini yaptığı işe adayarak insanlar ancak bir yerlere gelebiliyorlar. Yolun en başındayken bu isimleri de hiç kimse tanımıyordu. Bu isimlerin her biri tırnakları ile kazıyarak yıllar içerisinde bu noktalara geldiler.

Yayınevi tercih ederken dikkat etmeniz gereken öncelikli konu bir yazarı nereden alıp nereye getirdikleri olmalı. Yayınevinden kitap çıkaran yazarların en büyük yayınevlerine transferleri gerçekleşmiş mi, yayınevi yazarın arkasında durabilmiş mi, bunlar çok önemli detaylar. Gelen siparişleri eksiksiz olarak göndermek bir yayınevinin en önemli görevi olmalı mesela, bugün biliyoruz ki bizim sektördeki birçok yayınevi, gerek deposu olmadığından, gerekse üretimlerini kendileri gerçekleştirmediklerinden, kargo ücretlerini ödeyecek güçleri dahi olmadığından dolayı kitabevlerinden gelen siparişleri gönderemiyorlar. Yayınevi seçerken yayınevinin yaptığı yatırımlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Kendi matbaası, baskı merkezi var mı? Kendisine ait deposu var mı? Yatırım gücü, üretim gücü, yayıncılık tecrübesi, yazarın kariyerini etkileyebilecek çok önemli detaylar bunlar.

Aslında tam tersi. Kitap basımı ücretleri hiç de ucuz değil. Kâğıt yurtdışından Euro ile ülkemize geliyor. Euro’nun artış hızına göre kâğıt fiyatları sürekli yükseliyor. Piyasada biz de görüyoruz, 1000 adet kitap şu kadar sayfa 3000 TL diye. Bakıyorsunuz o işin baskı maliyeti bile, kitap 1000 adet basıldığında 3000 TL’den fazla. 3000 TL’ye kitabı basıp bir de size yüzde elli telif verdiklerini söylüyorlar. Mümkün mü böyle bir şey, elbette ki değil. Telif ödemesini 1000 adetten sonra yapacaklarını, o 1000 adet kitabın da 1 yılda tükenmesi gerektiğini söylüyorlar. Yani size hiçbir şekilde telif ödemeyeceklerini aslında açıkça ilan ediyorlar. Yayınevi teliflerden yani satışlardan kazanmayacak, kitabı basarken kazanmayacak, peki nereden para kazanacak? Belli özelliklere sahip bir bilgisayarın fiyatı 25 bin TL iken biri size aynı bilgisayarı 10 bin TL’ye verse gider alır mısınız? Biz almayız, çünkü o bilgisayarın o fiyatlara satılmasının mümkün olmadığını, bir yerde büyük bir problem büyük bir eksiklik olduğunu biliriz.

Bazı yayınevleri, 1000 adet için fiyat verip, 5-10 adet kitap bastıkları için bu fiyatları verebiliyorlar. Başka türlüsü mümkün değil çünkü. Bu fiyatları verenlerin kendilerine ait matbaaları, baskı merkezleri de yok. Yani bu işe en ufak bir yatırım dahi yapmamışlar. Gidip kitabınızı bir fotokopici de 5-10 adet basıyorlar ve size gönderiyorlar. Siz de kitabınız yayınlandı zannediyorsunuz. Herhangi bir kitabevinden 200 adet sipariş gelse bu yayınevlerinin o kitaptan gelen siparişleri karşılayabilme ihtimalleri yok. Çünkü, 200 adedi fotokopici de basmaya kalksalar yine 3000 TL’nin üzerinde bir maliyet karşılarına çıkacak. Bu nedenle 1000 adet kitabı çok ucuza mal ettirdiklerini zannedenler, aslında 5-10 kitap için bu ücretleri verdiklerini ve doğru dürüst bir yayıncılık hizmeti alamayacaklarını bilmeliler.

Yazarlar yayınevi seçerken yayınevlerinin sözleşmelerinin tutarlı olup olmadığı konusuna çok dikkat etmeliler. Maalesef internet sitelerinde 10 yıl dağıtım ve satış garantisinden bahsedip sözleşmesine bunun tam tersi maddeler koyabilen yayınevleri de mevcut bu sektörde. İnternet sitesinde yazılanlar hiçbir şey ifade etmez, önemli olan sözleşmedir. Bir yayınevinin sözleşmesinde 10 yıl dağıtım ve satış garantisi yoksa ve o yayınevi 10 yıl boyunca yazardan depolama ücreti talep etmeyeceğini sözleşmesinde garanti etmiyorsa, o yayınevinden kesinlikle uzak durmalısınız. Zira biraz daha ucuza kitap yayınladım zannederken bir yıl sonra karşınıza çıkarılacak olan depo ücreti ile aslında hiç de ucuza kitap yayınlatmamış olduğunuz gerçeği ile yüzleşeceksiniz ve bu depolama ücreti sizden kitabınızın yayında tutulduğu her yıl için yeniden istenecek. Bu ödemeyi yapmazsanız da kitaplarınız satıştan kaldırılacak. Bazı yayınevleri bir yandan sitemizden kopyala yapıştır yöntemi ile yazarlarımıza verdiğimiz vaadi çalıyorlar, asla gerçekleştiremeyecekleri hâlde 10 yıl satış ve dağıtım garantisi diyorlar, bir yandan da yazarlardan bir yıl depolama ücreti istiyorlar. Kardeşim 1 yıl sonra depolama ücreti istiyorsan, 10 yıl satış ve dağıtım garantisinden nasıl bahsedebiliyorsun ki? 10 yıl dağıtım ve satış garantisi demek bu 10 yıl içerisinde kitabınızı satacağım, dağıtacağım, depolayacağım ve bu süre zarfında sizden hiçbir ek ücret istemeyeceğim demektir.

Hiçbir ciddi yayınevi yazar talep etmediği sürece yayınlanmış bir kitabı 1 yıl sonra satışa kapatmaz. Diyelim ki kitabınız bir yılda 700-800 adet sattı, niye satışa kapatılsın ki? Hayatın olağan akışına aykırı bir durum var burada, altında başka şeylerin yattığı çok açık olan oldukça anormal bir durumla karşı karşıya olduğunuzu bildirmek isteriz. Ayrıca 1000 adet kitap satılırsa ödeme yaparım, bu 1000 adet kitabın da bir yıl içerisinde satılması gerekir demek, aslında ben sana hiçbir zaman, hiçbir şekilde ödeme yapmayacağım demektir. Bu yayınevlerine dikkat ederseniz sektörde en yüksek telif oranını verdiklerinden de bahsederler. Ama aslında hiçbir yazara tek bir kuruş bile telif ödemezler. Sistemi yazara hiçbir şekilde ödeme yapmamak üzerine kurduklarını biraz piyasayı bilen herkes kolaylıkla anlar, fakat onların da amacı zaten piyasayı hiç bilmeyen, araştırma yapmayan, yazar olma heyecanı ile sektöre adım atan yazar adaylarıdır. Biz mesela her 250 adet kitap satışı sonrasında yazarlarımıza ödeme yapıyoruz. 250 adet kitap satışı yazarın kolaylıkla ulaşabileceği makul bir rakam olduğundan çoğu yazar ödeme almaya hak kazanıyor ve birçok yazar da bu rakama daha hızlı ulaşmak için çok daha fazla çaba harcıyor.

Evet, sektördeki bazı yayınevleri maalesef ki bunu yapıyor. Bu satışları yazarlardan gizliyorlar çünkü buradan gelen ücretleri yazarlara ödemek istemiyorlar. Bir yayınevinin yayınladığı kitapların fotoğrafını çekip yazarların güvenini kazandıktan hemen sonra üstelik bir yandan da şeffaflık ilkesinden filan bahsederken kitapları gizlice kelepircilere sattığını öğrendiğimizde, bu yayınevini biraz da bildiğimizden dolayı aslında bu duruma inanın hiç şaşırmamıştık.

Kitap çıkarmak için hazır mısınız?
Kitap bastırmak için hazırsanız işlemlere hemen başlayabilirsiniz!